Nem csak gumicsónak kell a szórakozáshoz
Mielőtt hozzáfogunk egy hajómodell vagy gumicsónak építéséhez, többféle szempontot kell figyelembe venni. Először is el kell dönteni, hogy versenyzési célokra kereskedelmi vagy hadihajótípust, esetleg gumicsónakot választunk-e, figyelembe véve, hogy minden típusnak van a másiktól eltérő előnyös tulajdonsága.
A kereskedelmi hajók általában öblösebb, zömökebb testűek, így modelljeikben könnyebben elhelyezhetők a berendezések: akkumulátor, a hajómotor és az irányítóegység. Küllemük, színezésük tetszetősebb, impozánsabb. Nem túlságosan hosszú modellek, ami tárolás és szállítás szempontjából nem közömbös.
A táv-irányítható hajómodellek mai szóhasználattal drónok is lehetnek.
A hadihajók rendeltetésüknél fogva gyorsabbak, karcsúbbak, ennélfogva a modell teste hosszú, de keskeny lesz. Ez nehezíti a beleépítendő berendezések elhelyezhetőségét, tömegük megfelelő elosztását. Építésbonyulultsági fokuk és sebességük nagyobb, ezért megnöveli a versenyen szerezhető pontszámot.
Fontos előre eldönteni, hogy milyen méretarányban építsük majd a modellt, a gumicsónakot. Ugyanis ez határozza meg, hogy mekkora lesz a modell valóságos mérete, valamint mennyi lesz az építési munkaóra ráfordítás.
Mivel egy kisléptékű modellen minden egyes alkatrész kicsi, ezért megmunkálása nehezebb, építése több időt kíván, viszont az építés bonyolultsági fokát a versenyeken értékelik.
Ugyanakkor nagyléptékű modell készítése egyszerűbb, minden darabja viszonylag nagy, könnyebben kialakítható, ezért ezt már kedvezőtlenebbül pontozzák.
Ezután következő igen lényeges tennivaló, hogy alaposan tanulmányozzuk a rendelkezésre álló rajzokat. Amennyiben azok nagyméretű, fénymásolt rajzok, a rajtuk lévő méretarány megfelel a valóságnak.
Ha nincs kedved saját kezűleg barkácsolni a hajómodelleket, könnyedén megrendelheted Ukrajnából, ahol gumicsónakot, RIB csónakot is vásárolhatsz.