Hajómodell építés előkészítése

Hajó és csónak modell típus

Egy jól megtervezett hajó modell, csónak típus.

Nem csak gumicsónak kell a szórakozáshoz

Mielőtt hozzáfogunk egy hajómodell vagy gumicsónak építéséhez, többféle szempontot kell figyelembe venni. Először is el kell dönteni, hogy versenyzési célokra kereskedelmi vagy hadihajótípust, esetleg gumicsónakot választunk-e, figyelembe véve, hogy minden típusnak van a másiktól eltérő előnyös tulajdonsága.

A kereskedelmi hajók általában öblösebb, zömökebb testűek, így modelljeikben könnyebben elhelyezhetők a berendezések: akkumulátor, a hajómotor és az irányítóegység. Küllemük, színezésük tetszetősebb, impozánsabb. Nem túlságosan hosszú modellek, ami tárolás és szállítás szempontjából nem közömbös.

A táv-irányítható hajómodellek mai szóhasználattal drónok is lehetnek.

A hadihajók rendeltetésüknél fogva gyorsabbak, karcsúbbak, ennélfogva a modell teste hosszú, de keskeny lesz. Ez nehezíti a beleépítendő berendezések elhelyezhetőségét, tömegük megfelelő elosztását. Építésbonyulultsági fokuk és sebességük nagyobb, ezért megnöveli a versenyen szerezhető pontszámot.

Fontos előre eldönteni, hogy milyen méretarányban építsük majd a modellt, a gumicsónakot. Ugyanis ez határozza meg, hogy mekkora lesz a modell valóságos mérete, valamint mennyi lesz az építési munkaóra ráfordítás.

Mivel egy kisléptékű modellen minden egyes alkatrész kicsi, ezért megmunkálása nehezebb, építése több időt kíván, viszont az építés bonyolultsági fokát a versenyeken értékelik.

Ugyanakkor nagyléptékű modell készítése egyszerűbb, minden darabja viszonylag nagy, könnyebben kialakítható, ezért ezt már kedvezőtlenebbül pontozzák.
Ezután következő igen lényeges tennivaló, hogy alaposan tanulmányozzuk a rendelkezésre álló rajzokat. Amennyiben azok nagyméretű, fénymásolt rajzok, a rajtuk lévő méretarány megfelel a valóságnak.

Ha nincs kedved saját kezűleg barkácsolni a hajómodelleket, könnyedén megrendelheted Ukrajnából, ahol gumicsónakot, RIB csónakot is vásárolhatsz.

Continue reading

Hajómodellek és gumicsónakok

hajó csónak modell

Élethű hadihajó modell

Az élethű hajómodellek

A élethű hajómodellek és csónakok a valóságban megépített, létező vagy létezett eredeti hajóknak meghatározott léptékben, méretarányban lekicsinyített változatai, amelyeket úszóképesre készítenek, villamos, gőz- vagy belsőégésű motoros hajtással üzemeltetnek, és modellirányító rádióval vagy más módon vezérelnek.

A NAVIGA versenykategóriái közül a következőket különböztetjük meg:

  • önjáró
  • navigációs
  • csoportos bemutató
  • egyéni bemutató.

Az önjáróhajó-modellek és gumicsónakokon belül két kategória van: kereskedelmi hajó EH és hadihajó EK.

Ezek a modelltípusok motoros hajtásúak és sem távolról, sem más módon nem irányíthatók, ill. a hajtásukba és a kormányzásukba való beavatkozást a NAVIGA szabályzata nem engedélyezi. Ezeket a hajókat vízre helyezve, egy körülhatárolt versenypályán kézi beállítással és célzással indítják. Úszásukat tehát a versenyzők távolról nem befolyásolhatják. A motoros hajtást a pálya végén egy beépített időzítőszerkezet leállítja, hogy a hajó ne haladjon túl messzire a cél- vagy oldalvonaltól.

A modellek újbóli startolása érdekében a visszaállításról a verseny rendezősége vagy a versenyző gondoskodik a rendelkezésére bocsátott csónakkal vagy gumicsónakkal.

Itt kell megemlíteni, hogy az élethű hajómodellek nagy értékűek, mert elkészítésük rendkívül munkaigényes és emellett meglehetősen törékenyek, ezért vigyázni kell épségükre, óvni kell a sérülésektől állaguk és festésük megóvására. Ezért külön erre a célra készített, méretre szabott ládákban szállítják illetve tárolják őket.

Az érvényben lévő szabályzat szerint a modell az eredeti hajó 1:10-1:200-ig bármilyen számú vagy tizedes nagyságrendű méretarányban elkészíthető, de nem lehet hosszabb 2500 mm-nél. Természetesen túlságosan kicsi méretben sem érdemes elkészíteni a hajómodellt, mert a versenyen esetleg nem tud ellenállni a szabad vizek megpróbáltatásainak (hullámzás, szél).

Az élethű modelleken és csónakokon minden egyes méretnek, résznek, fedélzeti berendezésnek meg kell egyeznie a választott eredeti méretarányával, sőt a festésnek is azonosnak kell lennie. Ha ez lehetséges, még a hajó erőgép is legyen az eredeti pontos mása, mert ez a műszaki vizsgán előnyt, pontszámot jelent. Ez természetesen csak műszakilag képzett versenyzők és modellezők számára javasolt. Continue reading